• Home »
  • chwilowki »
  • Nawet 15 lat więzienia dla zamieszanych w nielegalne działania parabanków.

Nawet 15 lat więzienia dla zamieszanych w nielegalne działania parabanków.

Afera parabankowa
Na początku 2015 roku w Gdańsku, Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe zastosował tymczasowy areszt wobec czterech osób ściśle powiązanych ze spółkami finansowymi stosującymi nielegalne praktyki na terenie całego kraju. Mowa tu o parabankach Baltic Money a także Pożyczka Gotówkowa.

Prokuratura zarzuca prezesowi i wiceprezesowi Pożyczki Gotówkowej, że wprowadzali swoich klientów w błąd w sprawie zamiaru udzielenia im pożyczek. Po odbyciu wstępnych ustaleń, wymagali uiszczenia opłat przygotowawczych, dając do zrozumienia, że dzięki temu zabiegowi klient będzie mógł spodziewać się otrzymania interesującej go kwoty. Jedna kwestia to że wcale takiego zamiaru nie mieli a druga, że nawet nie byli w stanie wypłacić pożądanej przez pokrzywdzonego kwoty. Jak się okazuje, poszkodowani opłacający przedpłatę nierzadko w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, zazwyczaj nie otrzymywali w następstwie obiecanej pożyczki. Rafałowi G. oraz Tomaszowi R. zarzuca się że na przestrzeni od sierpnia 2004 roku do listopada 2014 roku, wyłudzili blisko 180 milionów złotych.

Podobne zarzuty tyczą się dwóch kolejnych zatrzymanych, związanych z Baltic Money. Podobne działania mieli stosować w firmie, która formalnie już nie egzystowała. Straty osób pokrzywdzonych w tym przypadku wyniosły około półtora miliona złotych.

Źródło: egospodarka.pl / opracował Ł. M.