Kolejna ustawa nabrała mocy prawnej. Odwrócony kredyt hipoteczny

Ustawa o kredycie odwróconym
Wprowadzenie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym stało się faktem. Jednak specjaliści zaznaczają, iż początkowo usługa nie będzie dostępna w formie elektronicznej a jedynie na papierze. Czy zatem starsze osoby nie będą mogły zbyt wiele oczekiwać wobec wizyty w placówce bankowej?

Ustawa w swym założeniu broni interesów seniorów, zapewniając im pożądaną ochronę. Regulacje wynikające z wprowadzonych zmian, były przygotowywane przez Ministerstwo Finansów przez kilka lat. O co właściwie chodzi w odwróconym kredycie hipotecznym? Przykładowo właściciel mieszkania lub domu, uwalniając kapitał dotychczas zamrożony w tej nieruchomości przyzwala na to aby po jego śmierci to bank przejął do niej prawa. Kwotą, którą bank zgodzi się w zamian wypłacić można pobrać zarówno w formie jednorazowej wypłaty jak i rozbić ją na miesięczne raty ,otrzymywane nawet do 10 lat. Formą zabezpieczenia spłaty okazuje się hipoteka ustanowiona na tej nieruchomości. W momencie, kiedy spadkobiercy, zdecydują się jednak zachować mieszkanie lub dom, otrzymają rok czas na spłatę kredytu. Mimo iż oferta wydaje się dość atrakcyjna, sporo banków, przynajmniej na ten moment, nie wprowadzi takiej usługi w poczet swoich propozycji dla klienta. Z czego to wynika? Prezes Funduszu Hipotecznego DOM Robert Majkowski, tak tłumaczy zaistniałą sytuację:

„Sądzę, że pierwsze oferty pojawią się w bankach najwcześniej za dwa, trzy lata. Warto pamiętać, że rynek hipoteki odwróconej w Polsce rozwija się dynamicznie, ale wciąż jest zbyt mały, by wzbudzać zainteresowanie banków. Sama usługa – z ekonomicznego punktu widzenia – jest rentowna dopiero w długiej perspektywie czasu. Do tego dochodzi brak dostatecznej wiedzy na temat aktywnej obsługi klientów, jakimi są seniorzy”

Jak wynika z danych Eurostatu z 2013 roku, polscy seniorzy od 65 lat wzwyż posiadają 2,5 miliona domów oraz mieszkań. Możliwym więc byłoby spróbowanie oszacowania wartości rynku hipoteki odwróconej ale trzeba wziąć pod uwagę, że w polskich realiach, niewiele jest starszych osób, które nie będą mialy w planach przekazania swojej nieruchomości rodzinie czy innym spadkobiercom. Nie zmienia to faktu, iż tego rodzaju oferta była potrzebna i dobrze się stało że zainteresowani mogą teraz skorzystać z usługi wpisującej się w ich oczekiwania.

Źródło: biznestuba.pl / opracował Ł. M.