Na urlopie bezpieczniej z gotówką

spiaggia-mare

 

Już połowa rodaków przebywających na urlopie w kraju zaznacza, iż spotkało się z odmową możliwości zapłacenia kartą płatniczą – wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Euronet.

 

Aż 70% ankietowanych uskarża się na to, że płacenie kartą w ośrodkach turystycznych w Polsce jest niekiedy problematyczne. Potwierdzając te słowa, 81% badanych odpowiada iż często korzysta z bankomatów w trakcie urlopów. Nie zamienia to jednak faktu, że niemal wszyscy przygotowując się do wyjazdu odwiedzają bankomaty, by część środków na  wakacje zabrać ze sobą w gotówce. Za co Polacy płacą gotówką na wakacjach w kraju? Respondenci określili, że płatności gotówką najczęściej dokonują za: posiłki spożywane w restauracjach, kawiarniach bądź innych punktach gastronomicznych – 55%. oraz za zakupy w sklepach 46%. W dalszej kolejności znalazły się płatności gotówkowe za noclegi w miejscach pobytu (24%) oraz opłaty za bilety, zwiedzanie atrakcji turystycznych (15%). Zdecydowanie mniejsza liczba osób transakcje gotówkowe realizuje przy zakupie prezentów, pamiątek, opłat za transport publiczny oraz rozrywkę i przyjemności (odpowiednio 6-5%). Respondenci najrzadziej używają gotówki przy opłacaniu rachunków za benzynę.

Ile gotówki Polacy zabierają na wakacje w rodzimych kurortach? Mieszkańcy dużych miast wskazują sumę około 1500 złotych. Stosunkowo najwięcej osób, bo aż 1/4 ankietowanych dysponuje budżetem w gotówce w przedziale 500-1000 zł. Istnieje związek między długością trwania urlopu a ilością zabieranej ze sobą gotówki. Im dłużej trwa urlop, tym zabiera się jej więcej: trzy dni urlopu – ok 500 zł, tydzień – ok 1300 zł a dwa tygodnie to już nawet ponad 1700 zł.

 

Źr: egospodarka.pl