Trzy zasady bezpieczeństwa przy płatnościach online.

Bezpieczenstwo podczas zakupów online

 

  1. Weryfikacja numeru konta – nawet kilkukrotna.

   Oprogramowanie wykorzystywane przez cyberprzestępców takie jak Banatrix bądź VBKlip są w stanie wykryć skopiowanie numeru konta bankowego, zmieniając podczas wklejania cyfry na takie jakie zażyczy sobie dany oszust. Warto więc przy dokonywaniu tej czynności upewnić się czy skopiowane przez nas cyfry nie uległy zmianie. Może się niestety zdążyć iż to nie wystarczy, gdyż niektóre wersje złośliwego oprogramowania, są tyle rozwinięte aby ukazać nam prawidłowy numer konta jednocześnie wysyłając do banku zmodyfikowany. Dlatego jeżeli nasz bank wysyła sms’a potwierdzającego dokonanie transakcji, powinniśmy jeszcze raz rzucić okiem na dane zawarte w owym sms’ie. Niestety i ten zabieg może okazać się nie wystarczający, gdyż niektórzy hakerzy mogą wykorzystać oprogramowanie KINS, dzięki któremu są w stanie zainfekować telefon i podmienić sms’a nadchodzącego z banku. Dla większej pewności zatem, warto po dokonaniu transakcji sprawdzić na stronie banku numer konta, na który przesłaliśmy pieniądze.

  1. Zweryfikuj instytucje płatnicze.

   Rejestr instytucji płatniczych prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego, która ma na celu sprawdzenie czy dana firma wywiązuje się ze wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Dany podmiot powinien znajdować się w rejestrze dostawców usług płatniczych co można osobiście sprawdzić dzięki wyszukiwarce umieszczonej na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Jeżeli dana firma znajduje się na tej liście, możemy czuć się bezpieczni.

  1. Większe ryzyko przy korzystaniu z sieci publicznych.

   Łączenie się z siecią publiczną taką jak internet miejski czy na uczelni, znacznie zwiększa możliwości ofensywne hakerów. Jak to najczęściej wygląda?  Cyberprzestępca zakłada sieć o niewzbudzającej podejrzeń nazwie, do której podpina się wiele osób. Taki włamywacz jest w posiadaniu urządzenia, które jest w stanie przekształcić treść przesyłanych stron na przykład przekierowywać adresy na podłożone strony, zmieniać numery kont czy formularze potrzebne przy logowaniu. Najbezpieczniej więc korzystając z tego rodzaju sieci nie podawać żadnych ważnych dla nas danych.