• Home »
  • Poradnik »
  • Kredyt hipoteczny – przeczytaj zanim złożysz wniosek. Wszystko co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Kredyt hipoteczny – przeczytaj zanim złożysz wniosek. Wszystko co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Kredyt hipoteczny - pożyczka długoterminowa

Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej ludzi, zwłaszcza w młodym wieku. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu? Czy oprocentowanie i wysokość raty miesięcznej to wszystko, co powinno interesować potencjalnych kredytobiorców?

 

Mimo, iż na chwilę obecną stopy procentowe w Polsce są na poziomie najniższym w historii, nie można oczekiwać stabilności takiego stanu rzeczy, w związku z czym wskazane jest myślenie przyszłościowe. Prócz wysokości raty miesięcznej, należy zwrócić szczególną uwagę na prowizję za wcześniejszą spłatę i ubezpieczenia (dotyczące samego kredytu, nieruchomości lub kredytobiorcy), stanowiące coraz częściej suplement do takiej usługi. Istotne jest nabycie świadomości m.in. o wysokości składki.

 

Zwróć uwagę na wszystkie, możliwe „haczyki” w podpisywanej umowie aby mieć pewność, że jest ona nierozwiązywalna bez twojej zgody. Przeoczenie nawet najmniejszej kwestii w dokumencie wiążącym klienta z bankiem może być źródłem wielu niemiłych rozczarowań w przyszłości.

 

Jak wspomniano wcześniej – decydując się na kredyt mieszkaniowy wybiegaj w przyszłość. Przeanalizuj swoją obecną sytuację finansową, możliwości jej zmian w najbliższych latach, a także ewentualności takie jak pojawienie się kryzysu, śmierci bądź choroby osoby, z którą masz zamiar dzielić kredyt. Celem własnego komfortu psychicznego należy przygotować się na jak największą ilość przypadków losowych, które mogą w twoim przyszłym życiu wiązać się z podpisaną niegdyś umową.

 

Ranking przeprowadzony przez serwis money.pl ustalił listę najbezpieczniejszych banków, które oferują swoim klientom kredyty hipoteczne z 10-procentowym wkładem. W pierwszej dziesiątce kolejno plasują się banki: Deutsche Bank, Raifeissen Polbank, Bank Zachodni WBK, PKO BP, BPS, Alior Bank, Pekao, Eurobank, Bank Pocztowy i mBank. Placówki oceniano m.in. pod względem wysokości marży i wysokości rat.

 

Znawcy bankowości zauważają, że bankowość hipoteczna staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Najbardziej rozwinięte rynki nieruchomości na świecie są skorelowane z doskonale funkcjonującymi bankowymi usługami hipotecznymi – te dwa elementy stanowią dla siebie wzajemnie pewnego rodzaju wyznaczniki skuteczności. Zdaniem bankowców, Polskę czeka jeszcze długa droga do tego, aby doścignąć zachodnie rynki nieruchomościowe, jednak tendencje zarysowują się w sposób pozytywny. Kredyt hipoteczny nie spotyka się już z tak częstym poczuciem niepewności i ryzyka, za czym idzie niewątpliwie rosnący poziom świadomości ekonomicznej społeczeństwa, które z większym spokojem i rozwagą decyduje się na skorzystanie z usług hipotecznych.